3x13 Waiting in the wings

12. září 2009 v 11:26 | Dyki |  Třetí série


Základní údaje
český název: Čekání mezi kulisami
číslo epizody: 57
premiéra: 4. února, 2002
napsal: Joss Whedon
režíroval: Joss Whedon
v hlavních rolích:
David Boreanaz (Angel)
Charisma Carpenter (Cordelie)
Alexis Denisof (Wesley)
J. August Richards (Gunn)
dále hrají:
Mark Lutz (Groosalugg)
Andy Hallet (Lorne)
Mark Harelik (Kurskov)
Summer Glau (baletka)


Popis epizody
Wesley zase sní o Fred a Cordelie mu řekne, ať už konečně udělá první krok. Wesley prý ale čeká na ten správný okamžik. Cordy podotkne, že si kdysi myslel, že je i ona úžasná a snažil se jí lichotit. V Sunnydale mohla mít jakéhokoliv muže, kterého chtěla a teď, když je superhrdinka, má doma jen neviditelného ducha, který je dobrý v… Cordelie se podívá na Wesleyho a ten sklopí zrak a říká, že nic neslyšel. Cordelie mu poděkuje za jeho takt. Vejde Angel a ptá se, o čem mluví a Wesley říká, že jde o něco v jiném jazyce. Pak si Cordelie všimne, že je Angel v černém a ptá se ho, kam se chystá a Angel jen vytáhne lístky s tím, že si vyjdou ven. Gunn a Fred se vracejí ze snídaně a Gunn je uchvácený tím, kolik toho dokáže Fred sníst a přitom má tak dokonalou postavu. Říká, že je podle něho nádherná. Vejdou dovnitř a Gunn je z lístků nadšený. Požádal Angela, aby koupil lísky na koncert jeho oblíbené kapely, ale místo toho Angel koupil lístky na balet, jde o velice známé představení - Giselle, které je jen dnes večer. Angel jim prozradí, že přímo tohle představení tohoto souboru viděl v roce 1890 a plakal při něm jako dítě (v té době byl Angelus!). Gunn je otrávený, Fred je nadšená, Wesleymu se nápad taky líbí a Cordelie říká, že je pro, ale jen v případě, že budou souhlasit, že si všichni vystrojí. V zákulisí, ředitel divadelního souboru slibuje "doživotní představení" a pak vidíme nějaká podivná, pohybující se a chichotající se stvoření.

Cordelie a Fred vybírají v obchodě večerní šaty. Fred si není jistá, jestli by si měly kupovat šaty, vždyť přece nemají moc peněz, ale Cordelie říká, že se drží základního pravidla - koupit, jednou vzít na sebe a vrátit druhý den (jde jen o to, šikovně skrýt cedulku, když je má na sobě). Fred se ptá Cordy, jestli se může na něco zeptat a Cordelie přímo odpoví, že "on to cítí také". Fred je trochu překvapená, že Cordelie přesně ví, na co se chtěla zeptat, ale ani jedna nezmíní jméno toho dotyčného. Fred říká, že musejí vybrat pěkné šaty pro Cordy, ze kterých Angel zcvokne. Cordy podotkne, že Angel je cvok sám o sobě. Fred si ale myslí, že Angel bude chtít určitě vypadat co nejlíp, kvůli Cordelii, ale Cordy silně pochybuje o tom, že se Angel stará o to, co si obleče. V hotelu, Angel má na sobě elegantní černý smoking a Lorne mu z něho odstraňuje menší skvrnu (Angel je z ní "mírně" nervózní). Lorne říká, že když Angel zpíval ukolébavku Connorovi, tak si ho "přečetl" a říká, že viděl, že se Angel zajímá o Cordelii. Pak Lorne zmíní "kyrumption" (slovo, které Fred vysvětlila v epizodě Offspring). Lorne taky říká, že oba pro sebe navzájem hodně znamenají. Angel se bojí, že jí nemá co nabídnout. Lorne mu poradí, ať to zkusí. Angel oponuje, že Cordelie je… v tu chvíli Cordelie vejde a ptá se na dokončení věty. Cordelie vypadá nádherně a je vidět, že na ní může Angel oči nechat.

Gunn se zdráhá vyjít ven, Fred mu musí slíbit, že se nebude smát. Pak vyjde ve svém smokingu a Fred se začne smát, ale řeknu mu, že vypadá skvěle. Gunn má radost a řekne Fred, jak moc je dnes nádherná. Wesley jí přinese dlouhý večerní šál a dá jí ho přes ramena. Dolů sejde i Cordelie zavěšená do Angela a pošeptá Wesleymu, že "železo je žhavé". Všichni vyrazí na balet. Angel se omlouvá za sedadla, která jsou pěkně v zadu a navíc Wes, Gunn a Fred sedí vedle sebe v jedné řadě a Angel s Cordelií sedí za nimi. Během baletu Cordelie usne, Gunn se soustředí na představení - je vidět, že ho zaujalo, Wesley sleduje Fred a Fred se usmívá na Gunna. Angel sleduje představení se zvláštně znepokojeným výrazem ve tváři a Cordelie už mu spí na rameni. Ohlásí přestávku, Cordelie se s úlekem vzbudí a všimne si, že Angelovi "poslintala" oblek, když na něm spala. Gunn vzrušeně tleská a Angel všem oznámí, že je to přesně ten balet, který viděl v roce 1890. Stejní tanečníci. Nemůžou pochopit, jak je to možné.

Uvažují, jestli to nemůže mít něco společného s upíry. Podle Gunna by to vysvětlovalo některé skoky, které byly… ale Angel říká, že to ne, že by to cítil. Pak Fred navrhne, že by mohli po představení prozkoumat zákulisí, ale Angel prý musí jít hned, ať se ostatní vrátí a podívají se do konce, že to prověří sám. Cordelie oznamuje, že jde s ním, protože ji představení stejně moc nechytlo. Wesley zažertuje, jak prý budou tanečníci tancovat bez jejího rytmického chrápání.

Angel s Cordelii vidí, že je tam ochranka. Cordelie navrhne, že odláká jeho pozornost, ale Angel řekne, že to je hloupé, že je taky muž a kdyby k němu přišla ta nejhezčí žena, kterou kdy viděl, bylo by mu hned jasné, že jde o past. Cordelie se zarazí a ptá se znovu, co řekl. Angel se omluví, že řekl, že je to hloupý nápad, ale Cordelie řekne, že myslela to, co řekl potom. Angel navrhne, že by mohli zkusit násilí, ale Cordelie se pokusí o úplatek. Bohužel to nezabere (mají málo peněz), a tak Angel použije násilí. Takže se nakonec dostanou do zákulisí a dojde jim, že je to tu pod nějakým kouzlem a vypadá to, že chodba, kterou jdou, nikde nekončí a pokračuje dál a dál. Cordelie navrhne, že by se měli vrátit k ostatním, ale když se otočí k dveřím, kterými vešli, jsou pryč a místo nich je zase jen další chodba.

Ostatní sledují balet, Angel a Cordelie vejdou do šatny primabaleríny. Angel zjistí, že se místnost vůbec nezměnila. Cordelie najde na stolku řetízek s křížkem. Začnou se oba chovat dost podivně. Cordelie říká, že by tu měla na něho počkat, že to cítí. A Angel poví, že cítí to vzrušení a že se tu něco stalo. Cordelie pak řekne, že chce… aby ji Angel svléknul (jsou oba posedlí primabalerínou a jejím milencem, ale mění se to, chvíli ano, chvíli ne). Cordelie líbne Angela na rty a ten říká, že to nejsou oni, že se tu něco děje. Pak se jí Angel ptá, jestli je to to, co ona chce. Cordelie řekne, že ano. Angel pohladí její krk a zašeptá jí do ucha, že ví, že se bojí. Ona odpoví, že má strach, že "on" je tady najde. Angel odpoví, že se ničeho nebojí. Cordelie řekne, že je "naživu" jen pokud je uvnitř ní. Začnou se líbat.

Vidíme primabalerínu, jak tančí se svým partnerem. Angel a Cordelie se stále vášnivě líbají, najednou uslyší syčivý zvuk a Angel ucukne a chytí se za pusu. Omluví se jí, ale pak začnou oba vzrušeně oddechovat a zase se k sobě vrhnou. Pokračují v polibcích a postupují po místnosti, Cordelie se k Angelovi otočí zády, takže ji on objímá a ona má ruku kolem jeho krku. Tiše se domlouvají, že se musí dostat k otevřeným dveřím. Takhle se jim postupně podaří dostat se ke dveřím a rychle jimi proběhnout. Dveře se za nimi okamžitě silou zabouchnou. Oba jsou z toho ještě pěkně mimo. Angel si nenápadně sundá sako a přehodí si ho přes spojené ruce, tak aby zamaskoval svoje "intimní" partie.

Lorne zpívá Connorovi ukolébavku (zpívá o tom, že musel zůstat doma, aby ho hlídal, protože ho nechtěli vzít sebou na balet). Vidíme, že někdo jde po schodech nahoru. Lorne to ucítí a jde to prověřit. Otevře dveře a je šokovaný tím, co vidí. Mezitím, Cordelie a Angel nemůžou najít cestu ven. Cordelie si s Angelem nejdříve vymění pár trochu trapných a stydlivých vět o tom, co se stalo v tom pokoji a pak si oba uvědomí, že primabalerína musela mít tajného milence a přišel na ně někdo, koho se oba báli. Cordelie si myslí, že ten "někdo" je odpovědný za to, co se děje. Chce jít zpět do toho pokoje, aby přišli na kloub tomu, co se tam stalo. Angel se brání, že tohle není dobrý nápad. Cordelie ho ujistí, že jen půjdou dovnitř a "dohrají" tu scénu, a nikdo nemusí "zažít okamžik štěstí". Angel to nechce riskovat, ale Cordelie říká, že má svůj křížek, kdyby se něco vymklo kontrole. Angel říká, že to není jen tak, líbat Cordelii… že to není to pro něj jen… Cordelie to pochopí špatně a říká, že se snad překoná, že to snad není tak "odporné" ji líbat.

V hledišti, Fred bedlivě sleduje představení. Gunnova ruka se pomalu blíží k ní a skončí na její noze, ovšem stejně tak i Wesleyho ruka. Ale ona najednou zašeptá ´Angel´. Vysvětluje, že jsou s Cordelií nějak moc dlouho pryč. Wes souhlasí a tak se je všichni tři vydají hledat.

Angel a Cordelie jsou opět v tom pokoji, ale zdá se, že se nic neděje. Zkouší odříkat ten stejný text jako předtím, ale zase nic, ani když Cordelie rychle Angela políbí. Oba se rozhlédnou po pokoji, ale nic se nezmění. Angel říká, že to možná funguje jen jednou. Pak se k němu Cordelie nakloní a vášnivě ho políbí, zatímco za jeho zády upustí křížek. Parta najde ochranku v bezvědomí a vejdou také do chodby v zákulisí. Pak vidíme ty zvláštní bytosti (mají na sobě černé šaty jako lokajové, vypadají jako černobíle nalíčení šašci a mají ve tváři zvláštně pokřivenou grimasu), všimnou si Gunna, Fred a Wesleyho a jdou to oznámit řediteli baletu, který sleduje představení. Ten jim přikáže, ať se s tím vypořádají, že nemá čas.

Cordelie a Angel jsou zase ovládáni "silami" a Angel na pohovce nalehne na Cordelii. Zasypává její krk polibky a Cordelie (jako primabalerína) říká, že to co dělají, je špatné. Angel jen řekne, ať je tiše a ona se snaží vysvětlit, že neví, čeho je ten muž schopný, je velice mocný. Cordelie oddechuje a šeptá, že "on" jim může udělat něco mnohem horšího, než jen to, že by je zabil. Angel oponuje, že Kurskov vlastní společnost, ale ne ji. Cordelie odvětí, že to on ale neví, myslí si, že je jen jeho. Posadí se a do její řeči se vnese ruský přízvuk. Řekne, že Kurskov myslí, že ona ho miluje. Angel říká, ať s ním tedy dneska v noci uteče, zmizí spolu někam, kde už je nikdy nenajde. Cordelie říká Angelovi (oslovuje ho Stephan), že nemůže odejít, že všechno pro co pracuje, je tady. Pak se opět položí na pohovku a Angel ji líbá krk.

Parta jde chodbou a slyší nějaké zvuky. Wesley si domyslí, že možná někdo vzdychá bolestí a Fred říká, že si možná někdo spíš "užívá". Angel pomalu stáhne Cordelii šaty z ramen a pokračuje v polibcích. Směřuje níž a níž k pupíku. Cordelie slastně usykává ´Oh, ne…´a najednou se jí oči rozšíří a vykřikne ´Oh, ne!´ Do pokoje vrazila ta podivná stvoření a napadly Angela. Tohle přeruší romantickou chvíli. Angel s nimi bojuje, zatím co Cordelie se obléká, mezitím Gunn, Wesley a Fred bojují s dalšími "lokaji" a jeden z nich bodne Gunna. Fred a Wes s dalšími bojují. Angelovi se podaří zneškodnit dva, co napadli jeho a Cordelii. Cordelie říká, že by se měli rychle dostat z pokoje, protože Angel vypadá hodně "nažhaveně", Angel si to uvědomí a rychle "zavelí" k odchodu.

Wesley zabije jednoho z lokajů, se kterým bojoval. Fred se dívá na Gunnovo zranění - nevypadá to vážně. Gunnovi dojde, že se o něj Fred opravdu bála a pak se políbí. Vidíme Wesleyho, jak se na ně smutně dívá. Vejde Angel s Cordelií a Fred upozorní Cordy, že její cedulka na šatech "vykukuje ven". Cordy říká Gunnovi a Fred o tom pokoji a o milencích. Objeví se tam i Wesley a říká, že Kurskov (majitel společnosti) byl kouzelníkem. Byl mladou baletkou přímo posedlý a když ji nachytal s milencem, žárlivostí a vztekem zešílel, a zaklel ji tak, že byla vytržena mimo čas, mimo tuto realitu, uvězněná v jeho divadle, jeho společnosti. Přísahal, že pro něj bude tančit věčně. Ostatní se ptají, co dál. Wesley pokračuje ve vysvětlování - tento druh časového posunu nemůže existovat sám o sobě, vyžaduje notnou dávku energie a koncentrace a pokud se jim nějakým způsobem podaří Kurskova "přetížit", mohou to zrušit. Najednou se mrtví lokajové začnou zvedat a každý se "dělí" na dva. Takže jich je víc a víc. Angel je všechny pozabíjí. Fred poznamená, že čím víc jich zabijí, tím víc jich Kurskov stvoří. Wes nařídí Angelovi, aby našel Kurskova, že musí najít jeho slabé místo a zničit ho. Angel tedy jde, mezitím parta bojuje s dalšími lokaji. Zdi se začnou bortit.

Angel se objeví v kulisách kousek od primabaleríny. Angel se jí ptá na Kurskova, na Stephana a všechno kolem. Dívka říká, že měla odejít se Stephanem, ale rozhodla se pro tohle, a teď jí nezbývá nic než čekat a tančit jen pro něj. Čeká už tak dlouho, stále opakuje ten samý tanec, znovu a znovu. Řekne Angelovi, že to stejně není skutečný tanec. Je to pouhá repríza, která se stále stejná i včetně jejích chyb. Kurskov si jich stejně nevšimne, o baletu skoro nic neví. Požádá Angela, aby to zastavil. Wesleyho plán funguje. Angel dívce říká, že jí může pomoci, ale musí udělat jednu věc - změnit závěr představení, zatančit něco jiného, nového. Kurskovova síla se zničí, jakmile se bude snažit ji ovládat. Dívka tedy udělá, co Angel řekl - podívá se na Angela, který čeká mezi kulisami a začne tančit něco jiného. Kurskov ve své lóži vyskočí z křesla, Angel vrazí dovnitř a zničí Kurskovovu moc tak, že rozbije střed jeho kříže, který má pověšený na krku. Lokajové zmizí. Celý divadelní soubor zmizí, včetně primabaleríny. Kurskov zuří, říká, že Angel neměl právo, ale Angel ho srazí k zemi.

Později v hotelu, Wesley čistí Gunnovi zranění, zatímco Fred na Gunna zamilovaně hledí. Cordelie přemýšlí, jestli může stále ty šaty vrátit. Cordelie začne mluvit o tom, co se stalo, ale Angel říká, že by na to chtěl zapomenout a chtěl by začít znova… dál pokračuje v docela emocionálním projevu, ale Cordelii se rozzáří oči a běží ke dveřím, ve kterých stojí Groosalugg (z Pylea). Cordelie mu skočí do náruče. Vejde Lorne a říká, že v Pylea byla revoluce a lid tedy Groosalugga sesadil a založili si republiku. Takže přišel, aby našel svou pravou lásku. Angel řekne, že to je pro Cordy skvělé a že se jde podívat na Connora. Lorne mu oznámí, že Connor spí, ale i tak jde nahoru. Fred je překvapená, myslela si, že Angel a Cordelie jsou si předurčeni, ale asi tyhle věci člověk nemůže předpovědět. Wesley s ní souhlasí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
KLIKEJTE
DragonadoptersDragonadoptersDragonadopters